Paeonia tenuifola Flore pleno, plnokvětá koprovitá pivoňka


Paeonia tenuifola Flore pleno, plnokvětá koprovitá pivoňka, zvaná také pivoňka úzkolistá.
Koprovité pivoňky jsou stepní trvalky, ocení slunce a nesnáší trvalé přemokření. Postačí obyčejná ornice, nevadí ale ani suťová půda např. ve skalce.
Masivní zásobní kořeny rostou několik let a poté postupně samovolně uhnívají a nahrazují je nové a nové. Netřeba se obávat, pokud jsou tyto masivní kořeny při přesazování nahnilé či poškozené. Rostlina si vytvoří rovnovážné množství kořenů a puků, z odumírajích si odebírá živiny. Je-li zájem co nejvíce rostlinu ošetřit, je možné rány a odumírající části kořenů, ale i celou prostokořenou rostlinu při přesazování posypat rozdrceným dřevěným uhlím. Je to však jen vhodné, nikoliv nutné a je to při množení, které je obtížné a s velkým množstvím odpadu.
Prostokořené rostliny se sází tak, aby puky trčely směrem nahoru, kořeny zhruba dolů. Sazenice bývají často velmi nesouměrné, to je však přirozenost růstu těchto pivoněk. Hloubka sázení: puky, čili nevyrašená očka, tedy nejvyšší bod rostliny by měly být 3-5 cm pod zemí, kořeny pak pod nimi – celková hloubka jamky obvykle postačí na hloubku rýče, čili asi 30-40 cm. Samozřejmě pokud je délka sázených rostlin větší, nutno prohloubit tak, aby puky vždy byly oněch 3-5 cm pod zemí. To je ale při přesazování, kontejnerované se zasadí tak jak jsou v květináči, ideálně by se neměl rozsypat substrát, ve kterém jsou zasazeny
Pivonky jsou zcela odolné mrazu, netřeba tedy chránit, v zimě jim může vadit trvalé přemokření, např. v dolíku, kde se stále drží voda.
Pivonky se množí až po letech, velmi obtížně a s velkými ztrátami při vyrývání, proto jsou odjakživa k mání vzácně.
Vedeme i jemně růžovou jednoduchou, která je ale velmi vzácná a stojí asi dvoj až trojnásobek červené plné. Dále vedeme sytě růžové s o něco hrubšími listy, stále však velice úzce stříhanými, jde o křížence P. x smouthii a jsou nepatrně vyšší než běžné koprovité pivoňky. Krátce máme i plnokvětou růžovou, která však, běžně prodávána za asi 1000 EUR, je k mání maximálně jedna ročně.
Jednoduché obyčejné pivonky z přírody velmi rychle odkvetou a nedělají tolik parády, proto je ani nemnožíme.
Koprovité pivoňky množíme již desítky let. Pro velmi pomalé množení musíme mít k disposici značně velkou matečnici, kterou jsme rozšiřovali a budovali více jak 1⁄4 století. To vše spolu činí plnokvěté koprovité pivoňky dražší a vzácněji dostupné.
 

Další novinky co by Vás mohly zajímat

Více informací

Ukončení zasílání

Více informací

Podzimní prodej ovoce 2022/2023

Více informací

ZAHÁJENÍ PRODEJE OVOCNÝCH STROMKŮ 2021/2022