Okrasná školka Droždín
úvodní stránka nabídka rostlin / ceník kontakt zasílání popisy a obrázky rostlin
zpět na obsah - návody
návody
 
popisy a obrázky rostlin
listnaté
pnoucí
trvalky
jehličnaté
ovoce
méně známé ovoce
 
 
 
 
 

TROPICKÉ OVOCE

 

 

Níže jsou popisy některých ovocných tropů, dostupnost zkontrolujte v ceníku ke stažení

 

Carica pentagona,  BABAKO, Macadamia integrifolia,

queenslandské ořechy

Chrysophyllum cainito, Zlatoplod slívový 

Ugni molinae, čilská kvajáva

Annona purpurea,  sonkoja

Vanilla planifolia, vanilka

Randia formosa Synsepalum dulcificum

 

Myrciaria cauliflora, jaboticaba

 

Harpephyllum caffrum
Passiflora edulis, mučenka, maracuja    
       

 

Carica pentagona,  BABAKO,

Pochází původně z podhůří jihoamerických And, kde je domovem mj. také narančila, mnoho druhů mučenek, různé anony, zapota, randia, jaboticaba či mamej.

 

Babako je plodina příbuzná známější papáji. Nejvýraznějšími rozdíly jsou menší vzrůst, nižší nároky na teplotu, méně dělený list, samosprašnost. V angličtině bývá také označována jako horská papája.

 

Vzrůst je ve volné půdě mezi 2-3 metry, v nádobě 1-1,5. V teplejších a zastíněných podmínkách jsou rostliny vytáhlejší, na plném slunci rostou mnohem kompaktněji. Na vrcholu ztlustlého a jen vzácně větveného stonku (kmeni) je několik velkých až obrovských listů dlanitého tvaru. V paždí listů vyrůstají samičí květy, které dávají vyrůst plodům bez nutnosti opylení. Bezsemenné plody mají tvar 2 l lahve na vodu, jsou dlouhé asi 40 cm, váží kolem 2 kg. Chutí připomínají papáju, velmi příjemně voní. Jedlá je i jemná slupka plodu. V průběhu zrání zcela zelené plody pomalu žloutnou. V Evropě nejsou plody obvykle nabízeny, rychle přezrávají a otlačují se.

 

Nároky jsou podobné jako u příbuzné papáje. Mělký kořenový systém vyžaduje bohatou půdu a stálé zavlažení. V době vegetace je nutné plné slunce, snáší vysoké teploty ale roste i při teplotách mezi 8-10 °C. Přezimovat lze i při nízkých teplotách kolem 4-7°C. Mráz rostliny poškozuje.

 

Nevhodné je dlouhodobé zastínění během vegetace, přelévání, velmi vysoká vzdušná vlhkost napomáhající chorobám a škůdcům. Škůdci jsou podobní jako u rajčenky či rajčat, molice, svilušky apod.  Zajímavostí je i obsah, zdraví prospěšných, proteolytických enzymů. Enzymy se používají při výrobě Wobenzymu.

 

 

 

Chrysophyllum cainito, Zlatolist 

Nízký tropický stromek původem z Kuby, Floridy, Mexika, střední Ameriky. Zelené kožovité listy jsou ze spodní strany listu je výrazně zlatě ochlupené. Během jara kvete ne příliš nápadnými bílými květy, během léta dozrávají trsy žlutých či fialových plodů o velikosti  6- 10 cm. Uvnitř je několid drobných semen s postavením podobným malvicím jabloně. Plody jsou velmi lahodné, hojně pěstované.

 

Rostlina je nenáročná, požaduje bezmrazé, zimování, nejlépe celoročně v bytě, dobře snáší polostín

 

 

 

 

 

Annona purpurea,  sonkoja

Tropický strom původem ze střední Ameriky. V přírodě dorůstá 6 m, v květináči 1,5-2. Jeden z druhů tropických anon.

 Plody jsou vejčité, až 20 cm dlouhé. Povrch chlupatý, červenohnědý, hustě pokrytý kuželovitými výrůstky. Dužnina je oranžová, šťavnatá, měkká a chutí připomíná mango. Sonkoja je jedna z nejchutnějších anon.

 Vyhovuje celoročně teplé prostředí, vhodné je i mírné zastínění. Nevhodný je dlouhodobý pokles teplot pod bod mrazu. Bohaté, propustné substráty, stálá vlhkost v kořenech. Nároky nejsou jiné nežli u příbuzných anon, např. čirimoja.

  

 

 

 

Randia formosa

Randia pochází ze střední a jižní Ameriky. Je to vzácnější tropický ovocný keř asi 1 – 1,2 m velký, v květináči i menší. Lze jej snadno tvarovat do pěkného stromečkového tvaru. Rostlina je příbuzná pěstovaným gardéniím.

 

Květy jsou velké, čistě bílé, hvězdičkovitého tvaru, intensivně voní. Kulaté či mírně oválné plody velikosti slepičího vejce jsou po dozrání žluté, připomínají lokváty čili japonské mišpule. Uvnitř tenké skořápky, snadno zuby rozlousknutelné jsou dva míšky s malými zploštělými semeny. Míšek lze snadno vysát. Semínka jsou obalena sladkou černou dužinou. Chuť doslova připomíná ostružinovou marmeládu. Dužina je velmi chutná a oblíbená, patří k ovoci, kterého se jen tak nenabažíte.

 

Pěstování je nenáročné. Roste na slunci,  velmi dobře se jí daří i v přistínění. Preferuje kyselejší živný propustný substrát. Plodit začíná velmi brzy, často již druhým rokem. Je velmi plodná, již asi půlmetrová rostlina v odpovídajícím květináči může mít 20-30 plodů.

 

 

 

 

 

 

 


 

Synsepalum dulcificum

Ovocný keř či menší stromek původem ze západní Afriky. Dorůstá asi 3 m, v květináči asi 1,5 m.

 

Stálezelený tropický keř kvete velmi dlouho výraznými bílými květy. V teplém prostředí plodí dvakrát do roka. Plody jsou asi 2 cm velké podlouhlé, červené barvy. Uvnitř je jediná pecka. Chuť není nijak výrazná. Plody jsou známy svými pozoruhodnými účinky na chuťové pohárky jazyka. Po snězení již jednoho plodu přestávají chuťové pohárky vnímat kyselou chuť, kyselé je naopak vnímáno velmi sladce. Lze sníst citron jako chutnou a sladkou delikatesu. V USA se z plodů vyrábějí prášky, kterými lze změnit chuť a s minimálním množstvím cukrů a kalorií si vychutnávat různé sladkosti bez cukru. Toto pozoruhodné oslazovadlo je tak vhodné pro kalorické dietiky.

 

Pomalu rostoucí, malý keř je nenáročný. Vyhovuje stálá pokojová teplota, vhodné je i letnění na slunci. Snese i krátkodobý malý mráz, při nižších teplotách zpomaluje růst. Vhodné jsou kyselé substráty s přidáním rašeliny, stálá vlhkost. Zcela nevhodné je přidání vápence. V optimálních podmínkách začíná plodit již třetím či čtvrtým rokem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Myrciaria cauliflora, jaboticaba

 Významná ovocná dřevina původem z Brazílie. Nižší keř či stromek dorůstá 3-4 m, v květináčích pak 1-2 m. Pod místním názvem džabotikaba se pěstují podobné druhy Myrciaria cauliflora, M. jaboticaba, M. tenella, M. trunciflora. Jabotikaba je mimořádně hodnotné a chutné ovoce, ve své oblasti rozšíření velmi vyhledávaná. Nedají se dobře transportovat, proto jsou džabotikaby v Evropě téměř neznámé a nepěstované.

 

Bohatě větvený, vícekmenný keř je také velmi ozdobný. Mladé lístky raší růžově. Bělavé kvítky s výraznými tyčinkami vyrážejí po čtyřech přímo z kmene. Květy jsou samosprašné, ačkoliv více rostlin může znamenat větší násadu plodů. Plody velmi připomínají bobule hroznů. Jsou dosti velké a velmi tmavé až černé. Rostou přisedle na kmeni. Dužina je rosolovitá, bíle průhledná s 1 – 4 nevýraznými semeny. Chuť je velmi příjemná, vyrovnaná, připomíná révu s muškátovou příchutí nebo také mandarinky. Velmi příjemný je kořenitý podtón rozmarýnu. Slupka je sice jedlá, ale aromatičtější a lze ji vyplivnout. Výrazně a příjemně voní. Obvykle bývá obsypán celý kmen či kmínky od země výše. Násada plodů je i pětkrát do roka.

 

Vhodné je přímé slunce, snášejí dobře i mírné zastínění. vyhovují bohaté, humosní půdy neutrální či mírně kyselé reakce. Pravidelné zalévání prospívá relativně mělkému kořenovému systému, nevhodné je dlouhodobé přelití. Přestože džabotikaba přežije i několik stupňů pod nulou je vhodnější se tak nízkým teplotám vyhnout. V případě chladnějšího zimování zastavuje růst, v celoročně temperovaných podmínkách roste stále. Pomalejší růst zapříčiňuje i delší dobu do prvního plození (6-8 let). Některé vybrané typy či spíše hybridy džabotikab mohou plodit i mnohem dříve, někdy i čtvrtým rokem.

 

Netrpí výrazně chorobami. Škůdci závisí na podmínkách, jako u jiných pokojových rostlin se mohou vyskytnou svilušky, puklice, molice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Macadamia integrifolia, queenslandské ořechy

Tropický strom původem z Austrálie. Dorůstá asi 10 m, koruna je široce rozložitá. Roste pomalu a v květináči lze makadámii udržet v podstatně menší velikosti. Květy se objevují osmým rokem v dlouhých visících hroznech, jsou samosprašné. Kulovité plody patří mezi nejchutnější ořechy. Jsou velmi výživné a mají vysoký obsah oleje.

 

Prospívají na plném slunci. Půdy vyhovují hluboké, pokud nejsou přemokřené mohou být i jílovité či naopak písčité. Půdní reakce ideálně neutrální, nevyhovuje zasolení. Nevadí příliš ani přeschnutí, dobře snáší i velmi vysoké teploty. Kvůli pomalému růstu není potřeba hnojení vysoká. Makadámie akceptuje i krátkodobou exposice i několik stupňů pod bodem mrazu, vhodné je však celoročně temperované stanoviště, v létě pak je vhodné letnění na slunci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ugni molinae, čilská kvajáva

 

Velmi malý keřík 1 – 1,5 m původem z horských oblastí Čile. Roste velmi pomalu a je velmi ozdobný zejména květy. Ty jsou 1 cm velké, bílé nebo narůžovělé, výrazné. Plody jsou drobné, sytě červené. Připomínají tvarem brusinky, chuťově lze přirovnat k lesním jahodám s podtónem rozmarýnu, jsou velmi lahodné. Oblíbené ovoce královny Viktorie. Kořeněné listy se mohou přidávat do čaje, nebo i k dušenému masu.

 

Roste v kyselé půdě s dobrou drenáží. Vyhovuje plné slunce a letnění, v zimě může být v chladném zimovišti kde jí vyhovuje teplota 2 až 8 °C, snese až – 5°C. Roste pomalu a má malé nároky na výživu. Nemá ráda časté přeschnutí.

 

 

 

 

 

 

 

Vanilla planifolia, vanilka

Vanilka je tropická orchidej původem z Mexika a střední Ameriky. Pnoucí liána má nevětvený dužnatý stonek dlouhý několik metrů. V paždí listů vyrůstají vzdušné kořeny, které se uchytávají na vlhké kmeny. Květy se objevují v paždí vrcholových listů ve větším počtu. Jsou středně velké zelenožluté. Po umělém opálení vyrůstají dlouhé, až čtvrtmetrové lusky zelené barvy. Černou barvu a typické aroma získávají po fermentaci a usušení.

 

Rostlina je velmi nenáročná, i při své délce ji lze točit stále dokola na opoře. Snáší i hluboký stín, kvete však jen na slunném stanovišti. Mladá rosltina vykvetla i naší babičce po dvou letech. Vyhovuje humosní substrát, nejlépe listovka a pravidelné hnojení. Vyšší vzdušná vlhkost napomáhá růstu a vývoji vzdušných kořenů, není však vůbec podmínkou. Běžně roste v bytě a toleruje i dlouhodobé přemokření či zaschnutí.

 

Plodů lze docílit na osluněném stanovišti již třetím rokem. Květy je nutno uměle opýlit, postačí pylové brylky vlastního květu. Zralé plody se fermentují např. v uzavřeném sáčku na slunci a po zčernání usuší.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harpephyllum caffrum, kaferská švestka

 

stromek, na plantážích dorůstající 4-5 m, v květináči podstatně méně. Velmi často pěstována jako bonsai, vytváří pěkné tvarované kmínky. Pochází z jižní a východní afriky. Plody jsou velikosti švestky a chutí je lze k slivoním přirovnat. Nenáročný keřík snášející i přeschnutí.

 

 

 

 

 

 

Passiflora edulis, mučenka,

 

Pnoucí mučenka s jedlými plody. Roste v tropech a subtropech celého světa. Je mimořádně nenáročná, postačí ji dostatek slunce a živin. Rychle rostoucí výhony jsou dlouhé i několik metrů, lze je však stříhat či točit v květináči kolem drátu. Plodí i v malých květináčích a to překvapivě brzy. Přezimuje jak v bytě, tak i na chladné chodbě. Přes léto se jí zvláště daří venku na slunci.

Chuť je sladkokyselá, příjemná, vyniká zvláště velmi aromatickou příchutí, je mimořádně osvěžující. Pod názvem maracuja se šťáva používá k ochucení zejména džusů, na domácí použití doporučím přidávat i do marmelád či ovocných salátů.