Úvodní stránka

Nabídka rostlin a ceník

Kontakt

Zasílání

Návody na pěstování

Prodej vánočních stromků

Popis a návod na pěstování Pampové trávy

 

Kortaderie je mohutná rostlina z Jižní Ameriky. Má ostře zubaté listy a mimořádně výstavní květenství, objevující se začátkem září. Pěstování je velmi snadné, preferuje teplé, slunečné stanoviště. Má ráda kyselou, propustnou půdu. Při výsadbě drenážujte. Na jaře je dobré rostliny, pro větší násadu květů, přihnojovat jakýmkoliv hnojivem. Během léta je vděčná za zálivku, nicméně jde o mimořádně suchu odolný druh.

Nejčastější komplikací bývá přezimování rostlin. Chrání se před vlhkostí a mrazem. V našich podmínkách je nutno zajistit zejména suché přezimování, ochrana před mrazem je až druhořadá a často nadbytečná. Silnější rostliny je možné svázat, listy ohnout a zahrnout suchým listím (slámou) a zakrýt fólií. Květy před zimováním odstřihneme pro aranžování. Jednodušší je vytvořit konickou bednu, zevnitř zateplenou silnějším polystyrénem. Je to rychlý a účinný způsob zimování, neboť během teplé zimy je možné bednu odklopit aby nedošlo k uhnití rostlin. Další možností je na zimu rostlinu vyrýt, vložit do vhodně velké nádoby a přenést do sklepa, verandy, garáže, skleníku či chaty. Takto zazimované rostliny je vhodné dle teplotních a světelných podmínek udržovat mírně vlhké.  Na jaře se rostliny odkryjí a listy se seříznou 30 cm nad povrchem.

Malinké rostliny zakoupené na podzim je nejvhodnější přesadit do většího květináče a pěstovat podobně jako pokojovou květinu až do jara. Je naprosto nevhodné je první rok vysazovat ven. Při jarní výsadbě se neodstraňují žádné zelené listy.

Kortaderie je dvoudomá rostlina. Na našem trhu jsou, pro snadné množení, téměř výhradně nabízeny rostliny ze semen (cena 25 – 50,- Kč). Takovéto rostliny pozdě a špatně kvetou. Také u nich nelze rozeznat samčí rostliny, které mají velmi redukovaný květ.

Pouze vegetativně množené rostliny poskytují záruku bohatého kvetení. Množené samičí rostliny taktéž více a dekorativněji kvetou. Tento způsob množení je mnohem náročnější a podstupují ho jen seriózní firmy. Složitý způsob množení však zvyšuje cenu takovýchto rostlin (70 – a více Kč).

Růžová forma Rosea méně kvete. Kultivar Pumila je kompaktnější a bohatěji kvete.

Ještě tedy shrnutí: Očekáváte-li květ nekupujte generativně množené rostliny (semenáče). Mladé rostliny zazimujeme podstatně pečlivěji. Důležitá je vždy drenáž a kryt pro suché přezimování, více než krytí proti mrazu. S delší zkušeností a suchou, dobře drenážovanou polohou, lze rostliny úspěšně pěstovat bez jakékoliv zimní ochrany.