Okrasná školka Droždín
úvodní stránka nabídka rostlin / ceník kontakt zasílání popisy a obrázky rostlin
zpět na obsah - návody
návody
 
popisy a obrázky rostlin
listnaté
pnoucí
trvalky
jehličnaté
ovoce
méně známé ovoce
 
 
 

 

 
 

Muďoul trojlaločný (Asimina triloba)

 

Asimina triloba (L.) Dunal,

čeleď Annonaceae,

Muďoul trojlaločný, (Pawpaw, Indiana banana Pawpaw)

 Popis

Strom působí velmi dekorativně v celém průběhu vegetace. Na jaře kvete velkými purpurovými květy. Nakvétá postupně před olistěním od druhé poloviny dubna a kvetení trvá až tři týdny. Po odkvětu se vytváří bohaté, sytě zelené olistění, které na podzim barví do zářivě žluté. Jde o keř, nebo menší strom, zřídka vyšší než 3-8 m. Listy jsou velké, dlouhé 10-25 cm a široké 8-13 cm, ve směru ke krátké stopce se mírně zužují. Masivní květy o průměru až 8 cm se vyskytují po dvou a více, barva je sametově tmavě hnědá nebo purpurová. Muďoul kvete brzy na jaře, doba kvetení může být až 6 týdnů. Aby nedošlo k opylení vlastním pylem nedozrává pyl v prašnících ve stejnou dobu jako blizna. Plody poměrně rychle přirůstají do velikosti kolem 2 cm, poté začíná přirozený opad. Rostlina si ponechá pouze plody které bezpečně uživí. Plody které zůstaly na rostlině postupně přirůstají přibližně do konce července kdy jakoby zastavují růst a rostliny se věnují druhé růstové periodě. Od konce srpna se v našich podmínkách plody začínají prudce zvětšovat a postupně dozrávají v závislosti na odrůdě od konce srpna do konce října. Zralý plod je lehce oddělitelný od stopky, měkký a pronikavě voní.

Plody mají hmotnost 50-120 g, ale také až 400 g. Mají válcovitý, mírně prohnutý tvar o průměru 4-8 cm a délce 8-12 cm. Z jednoho květu vyroste obvykle více plodů, nejvíce však devět. Koncem září či v pol. října lze plody snadno oddělit a pokud nejsou zralé za několik málo dní jsou zralé. Zralost se pozná podle výrazné a příjemné vůně celého plodu a dále také zmáčknutím slupky, která se u zralých plodů nevrací do původní polohy (zůstane neporušená, ale promáčknutá. Druh je blízce příbuzný tropickému ovoci anoně. Zralé ovoce intensivně voní po anoně, barva je žlutozelená či krémová. Dužnina je žlutá má konsistenci banánu s chutí velmi podobnou tropickým plodům anon. Mnohdy bývá chuť přirovnávána k chuti banánů, protože ne každý zná chuť anon. S banány má dužina společnou mazlavou konsistenci, výraznou a sladkou chuť, je však jemnější a výrazně voňavější. Plody většiny odrůd obsahují nečetná, velká semena. Semena jsou nejedlá, mají ostře trpkou chuť a jsou mírně jedovatá. Ovoce se konzumuje po rozříznutí plodu nejlépe vydlabáváním lžičkou, semena se vyplivují. Uchovatelnost plodů je malá, snadno se otlačí a špatně snáší dopravu, proto v obchodech nebývají. Uchovat lze v ledničce 2-3 týdny. Ovoce kromě vynikající chuti obsahuje i nemalé množství vitamínů a také je velmi bohaté na obsah vápníku a železa.

Muďoul se vyskytuje v plané formě, současně však existuje i mnoho vyšlechtěných kultivarů. Plody Muďoulu patří mezi největší jedlé ovoce z původních rostlin Severní Ameriky. Název Asimina pochází ze starého indiánského názvu pro tuto ovocnou rostlinu.

 

Původ
Muďoul má původ v zalesněných oblastech východu Spojených států. Indiáni ji rozšířili na západ, až do Kansasu, jižně po Texas a severně k Velkým jezerům. Nevyskytuje se v teplých, zejména pobřežních oblastech. Minimální nároky pro vegetaci jsou alespoň 160 bezmrazých dnů. Druhu je velmi odolný chladu. Pro pěstování jsou vhodná horká léta, mírné zimy. Preferuje bohatou závlahu především na jaře a na podzim. Nejlepší výsledky dává v polohách chráněných před větry, které mohou poničit dosti velké listy. Většina nových kultivarů byla získána výběrem z původních semenáčů a jejich křížením na středozápadě USA. První intenzivní selekce proběhly v devadesátých letech 20. století, proto tento druh v Evropě není příliš známý, i když první exempláře se dostaly do některých botanických zahrad již koncem 19. století.

 

 

Rozmnožování

Nové rostliny lze získat generativně, tj. ze semene, nebo vegetativně roubováním a očkováním.

 

Pěstování ze semen je jednoduché, byť zdlouhavé. Semena nesmí přeschnout. Statifikace trvá 70-100 dní. Stratifikovaná semena vyséváme asi 2 cm hluboko do vzdušného substrátu při pokojové či mírně vyšší teplotě. Semena klíčí 2-3 týdny a výhonek se objevuje až po dvou měsících. Klíčící semenáče a mladé rostliny jsou citlivé na přímé sluneční záření. Semenáče začínají plodit ve stáří 5-6 let, plody jsou kvalitativně srovnatelné s většinou odrůd.
Vegetativní rozmnožování (roubování semenáčů vybranými odrůdami) je jednoduché a urychluje dobu nástupu do plodnosti. Mimo to získáme z roubovaných rostlin výrazně kvalitnější, větší a chutnější plody. Bylinné, ani dřevité řízky nezakořeňují. Roubované stromy přinášejí ovoce do tří let. Pro opylení je zapotřebí dvou odlišných odrůd. I samosprašné odrůdy nasazují více plodů v přítomnosti jiných kvetoucích odrůd.

 

Pěstování
Asimina je velmi houževnatý a přizpůsobivý druh, nejlépe se ji ovšem daří na vlhčích a živinami bohatých půdách. Snáší i vyšší obsah aktivního vápníku. V době vegetačního klidu snáší mráz -25°C a více. Rašení je pozdní a proto uniká i pozdním jarním mrazíkům. Rašící semenáče jsou citlivé na přímé sluneční světlo, které je může i zničit. Starší rostliny mohou být na slunném i mírně stinném stanovišti. V přírodě vždy rostou ve stínu ostatních stromů. Pro nasazení plodů jsou zapotřebí alespoň dvě rostliny pro vzájemné opylení. (Odrůdy Sunflower či Prima jsou samosprašné.)

 

Přesazování rostlin z volné půdy je obtížné. Mají krátké dužnaté kořeny s dlouhým hlavním kořenem a velmi málo kořenového vlášení. Při poškození kořenů je nutné obnovit rovnováhu řezem nadzemní části. Vhodné je sázet kontejnerované sazenice, minimalizujeme tím možnost poškození kořenů. Obvyklou netknutost kořenů hryzci si vysvětluji tím, že kořeny jsou jedovaté.

 

Ovocný druh pochází ze severní Ameriky a v Evropě nemá tak dlouhou tradici jako zejména v USA. Přestože se v botanických zahradách a u sběratelů pěstuje již velmi dlouho, širšího rozšíření muďoul zaznamenal teprve před 20-30 lety. Obtížné množení a malá známost ovoce je důvodem vyšší ceny u roubovaných rostlin. Lze je však velmi snadno pěstovat a dosíci rychle velkého množství plodů.

Pro začátek doporučuji pořízení evropské licentované odrůdy Prima, která je jednak spolehlivě samosprašná, dobře raná, velmi plodá a viniká velkými plody. Obrázky níže pod článkem jsou plody odrůdy Prima.


Kultivary:
Zpracováno dle nabídek amerických školek.

 

Davis

Plod až 450 g, obvykle 110 g, 12 cm, povrch zelený, dužnina žlutá. Velká semena. Dobrá chuť. Lze dobře skladovat.

Raná odrůda.

Přírodní selekce Corvin Davis 1959.

 

Mango

Plod velký, pokožka a dužnina žlutá, chuť podobná mangu.

Bujný růst.

Přírodní selekce, Major Collins, 1970, Tifton, (Georgia).

 

Mitchell

Plod středně velký, s intenzivní, výbornou chutí, obsahuje málo semen. Pokožka slabě nažloutlá. Dužnina žlutá specifická textura.

Přírodní selekce Joseph W. Hickman, 1979, Jefferson Counrty (Illinois).

 

NC – 1

Plody po 3-5 v trsu, až 340 g. Pokožka i dužnina žlutá, obsahuje méně semen. Plody se snadno otlačí, slupka je tenká. Chuť výrazná.

Velmi raná odrůda.

Hybrid Davis x Overleese. Vyšlechtil R. Douglas Campbell, 1976, Ontario (Canada).

 

Overleese

Plody po 3-5 v trsu, hmotnost až 340 g, obvykle střední. Pokožka plodu žlutá. Dužnina žlutá, s výraznou a výbornou chutí. Obsahuje méně větších semen.

Raná odrůda.

Přírodní selekce od W. B. Ward, 1950, Rushville (Indiana).

 

Prolific

Plod středně velký až velký, 200-220 g, pokožka i dužnina žlutá, velmi dobrá chuť. Semená jsu malá.

Raná odrůda

Selekce od Corwin Davis, v polovině osmdesátých let, Bellevue (Michigan).

 

Rebecca´s Gold

Plod střední, ledvinovitého tvaru 85-170 g. Dužnina žlutá.

Selekce J. M. Riley, 1974, (California), ze semen od Corwina Davise, Bellevue (Michigan).

 

Shenandoah

Velké plody obsahují málo semen (do 7 % hmotnosti). Osvěžující chuť, pevnější dužnina. Dobrá skladovatelnost.

Nová odrůda, patentově chráněna od r 2004, Neal Peterson, Blend Experimental Farm (Kentucky).

 

 

 

Sunflower

Plod až 225 g, obvykle střední, s malým množstvím semen. Slupka žlutá, dužnina krémová, chuť osvěžující. Menší množství semen.

Raná až středně raná odrůda.

Vykazuje jistou samosprašnost.

Přírodní selekce od Milo Gibson, 1970, Chanute (Kansas).

 

Susquehanna

Velmi velké plody známé zejména malým množstvím semen (do 4 %g). Plod velký, žlutý, odolný otlaku a dobře skladovatelný. Dužnina žlutá, pevnější, chuťově příjemná, velmi sladká.

Středně raná.

Nová odrůda, patentově chráněna od r 2004, Neal Peterson, Blend Experimental Farm (Kentucky).

 

Sweet Alice

Plod střední až větší.

Vybral Homer Jacobs v arboretu Holden, 1934, Chanute (Ohio), semena pocházela ze státu West Virginia.

 

Taylor

Plod malý často ve větších trsech. Povrch plodu zelený, dužnina žlutá, chutná, podobná odr. Davis. Vůně je jemná a příjemná.

Raná odrůda.

Přírodní selekce od Corwin Davis, 1968, Eaton Rapids (Michigan).

 

Taytwo

Někdy též Taytoo. Plod středně velký, max. 280 g, světlezelený s růžovými skvrnami. Dužnina žlutá, chutná, výborně voní.

Raná odrůda.

Přírodní selekce od Corwin Davis, 1968, Eaton Rapids (Michigan).

 

Wells

Plod velmi velký, 340 - 400 g. Pokožka zelená, dužnina oranžová. Výborné chuti s jemným vanilkovým aroma.

Zraje středně raně.

Přírodní selekce od Davis Wells, 1990, Salem (Indiana)


Wilson

Plod malý až střední, pokožka nažloutlá, dužnina zlato-žlutá.

Přírodní selekce od John C. Creech, 1985, Black Mountain - Harlan Country (Kentucky).

 

Prima 1216

V Itálii původně Primo 1216. Plod značně velký, dužnina žlutá, menší množství větších semen.

Středně raná odrůda. Mohu osobně doporučit jako mimořádnou odrůdu.

Je samosprašná

Původem z Itálie

 

Mary Foos Johnson

Podobná chuťově odr. Sunflower. Zřejmě samosprašná. Povrch plodu žlutý. Dužnina nažloutlá, výborné chuti. Menší množství velkých semen. Dává dobré výnosy.

Středně raná.

Semenáč od  Mary Foos Johnson pro North Wilamette Expt. Station, Auroe, Oregon, 1965

 

 

Plody z úrody 2010 foceny v polovině října, zahradnictví v Droždíně